معرفی مسابقه ملی

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در راستای تحقق اهداف ترویجی و آموزشی تدوین‌ شده در سند راهبردی فناوری نانو با همکاری نهادهای ترویجی، اقدام به برگزاری مسابقه ملی فناوری نانو کرده است. این مسابقه بزرگترین رقابت علمی در حوزه فناوری نانو است که هر ساله توسط کارگروه ترویج و آموزش عمومی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با حضور هزاران نفر از علاقه‌مندان به فناوری نانو در سراسر کشور برگزار می‌شود. مسابقه ملی فناوری نانو علاوه بر ایجاد رقابت میان شرکت‌کنندگان، زمینه را برای اخذ گواهی توانمندی تدریس، اخذ مجوز شرکت در نانواستارت‌آپ و المپیاد بین‌المللی نانو فراهم می‌کند.

هدف از برگزاری این مسابقه ایجاد فضای رقابتی سالم به منظور افزایش آشنایی محققان با فناوری نانو، گسترش آموزش فناوری نانو در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی – آموزشی کشور، شناسایی برترین‌های این حوزه از فناوری، حمایت از آن‌ها و جهت‌دهی فعالیت‌های آموزشی و حمایت‌های تشویقی صورت‌گرفته از سوی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو است.

زمان‌بندی نهمین مسابقه ملی نانو به شرح زیر است:

filereader.php

مخاطبان مسابقه

* دانشجویان: کلیه دانشجویان علاقه‌مند به حوزه نانو در تمامی مقاطع و رشته‌های مرتبط دانشگاهی، امکان شرکت در این مسابقه را دارند.

* فارغ التحصیلان: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی علاقه‌مند به شرکت در این مسابقه درصورتیکه حداکثر ۳ سال از پایان آخرین مقطع تحصیلی‌ آنها نگذشته باشد، امکان شرکت در مسابقه را دارند.

* دانش‌آموزان: ثبت‌نام و شرکت دانش‌آموزان مقطع متوسطه دوم در مسابقه ملی فناوری نانو ممانعتی ندارد. اگرچه به این دسته از افراد شرکت در المپیاد دانش‌آموزی فناوری نانو نیز توصیه می‌شود.

* شایان ذکر است که ۱۰ رتبه برتر کشوری مسابقه ملی نانو در دوره هشتم و هفتم امکان حضور در نهمین دوره از مسابقه را نخواهند داشت.

* داوطلبانی که مشمول شرایط فوق‌الذکر نیستند: این افراد در صورت تمایل به اخذ گواهی توانمندی تدریس یا اخذ مجوز حضور در نانواستارت‌آپ می‌توانند در مسابقه ملی شرکت و حدنصاب موردنیاز را کسب کنند.

 

سرفصل‌ و منابع پیشنهادی

سرفصل‌های علمی نهمین مسابقه ملی نانو به شرح زیر است:

* مفاهیم پایه

* نانوساختارها

* روش‌های ساخت و سنتز نانوساختارها

* روش‌ها و تجهیزات شناسایی و آنالیز

* کاربردهای فناوری نانو در حوزه آب و محیط‌زیست

* ایمنی و استاندارد

* تجاری‌سازی فناوری نانو و محصولات ساخت ایران

سایت آموزش فناوری نانو (edu.nano.ir) منبع پیشنهادی از طرف ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برای نهمین مسابقه ملی فناوری نانو است. مقالات آموزشی و مطالب علمی سایت آموزش فناوری نانو تمامی سرفصل‌های علمی نهمین مسابقه ملی نانو را پوشش می‌دهند. داوطلبان با مطالعه مقالات سایت آموزش فناوری نانو قادر به پاسخگویی بخش عمده سوالات آزمون خواهند بود. علاوه بر این، سایت آموزش متعاقبا منابع علمی تکمیلی (از قبیل کتب و مقالات علمی) را برای پاسخ به سایر سوالات، در اختیار مخاطبان قرار خواهد داد.

تبصره ۶. با توجه به گستردگی کاربردهای فناوری نانو در حوزه‌های صنعتی مختلف، سوالات مسابقه ملی نهم به کاربردهای نانوفناوری در صنعت آب و محیط‌زیست محدود خواهد شد.

جهت ثبت نام از طریق لینک زیر اقدام فرمایید.

ثبت نام در نهمین مسابقه ملی فناوری نانو

 

همچنین جهت کسب اطلاعات بیش‌تر می‌توانید از طریق پل‌های ارتباطی زیر اقدام فرمایید:

۰۹۱۳۱۴۳۶۴۸۹ (پیام‌رسان تلگرام) – ۰۹۳۹۴۷۸۹۱۷۳ (وات‌ساپ و پیام‌رسان‌های داخلی ایتا – بله – آی‌گپ – سروش) – ۰۹۱۴۰۹۴۸۵۰۹ (جهت تماس در ساعات ۹ صبح الی ۱۱ ظهر)

جوایز

امتیاز بنیاد ملی نخبگان

۳ نفر اول کشوری: ۵۰ درصد از امتیاز مربوط به نفر اول جشنواره خوارزمی بین­‌المللی (۵۰ درصد از۲۳۰ امتیاز) در هر یک از آیین‌نامه‌های حمایتی بنیاد ملی نخبگان اعم از آیین‌نامه‌های نظام وظیفه تخصصی، دانش‌آموختگان برتر و دانشجویان و … (سایت بنیاد ملی نخبگان، منوی تسهیلات و حمایت‌ها) تعلق خواهد گرفت.
نفرات چهارم تا دهم کشوری: ۲۰ درصد از امتیاز مربوط به نفر دوم جشنواره خوارزمی بین‌­المللی (۲۰ درصد از۲۰۰ امتیاز) در هر یک از آیین‌نامه‌های حمایتی بنیاد ملی نخبگان اعم از آیین‌نامه‌های نظام وظیفه تخصصی، دانش‌آموختگان برتر و دانشجویان و … (سایت بنیاد ملی نخبگان، منوی تسهیلات و حمایت‌ها) تعلق خواهد گرفت.

در صورتی‌که داوطلبان به کمک این امتیاز مشمول آیین‌نامه‌های حمایتی بنیاد ملی نخبگان شوند می‌توانند خدمت سربازی خود را در قالب اجرای یک پروژه تحقیقاتی به سرانجام برسانند. اعطای وام مسکن، تسهیلات در استخدام و … از دیگر مزایای این آیین‌نامه‌هاست. همچنین بنیاد ملی تخبگان جوایزی را به صورت مستقل به ده رتبه برتر اعطا می‌کند که در اینجا قابل‌مشاهده است.

جوایز نفرات و نهاد برتر

نفرات برتر کشور: به ۱۰ نفر برتر کشوری در مسابقه، جوایزی به شرح زیر تعلق می‌گیرد

filereader.php

نفرات برتر کارشناسی: به ۵ نفر برتر مقطع کارشناسی جوایزی به شرح زیر تعلق می‌گیرد

47

تبصره ۱. داوطلبانی که در میان ۱۰ نفر برتر کشوری بودند، در رتبه‌بندی مقطع کارشناسی قرار نمی‌گیرند.

تبصره ۲. داوطلبان دانشجوی پزشکی عمومی تا ترم ۸ ام تحصیلی یا گذراندن ۱۴۰ واحد درسی، در مقطع کارشناسی ارزیابی و رتبه‌بندی می‌شوند.

تبصره ۳. مقاطع پایین‌تر از کارشناسی نیز (اعم از کاردانی، دیپلم، دانش‌آموزی و …) در این دسته‌بندی قرار می‌گیرند.

مجوز حضور در دوره نانواستارت‌آپ

نمره کسب‌شده در مسابقه ملی نانو ۳۰ درصد از نمره فرد در آزمون ورودی نانواستارت‌آپ را تشکیل می‌دهد. مابقی نمره به گزارش ارسالی افراد وابسته است. دستورالعمل تهیه و ارسال گزارش در جلسه آزمون در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت. علاقه‌مندان باید برای شرکت در نانواستارت‌آپ حتما به سوال چهارگزینه‌ای مبنی بر تمایل افراد به حضور در نانواستارت‌آپ پاسخ دهند و گزارش خود را در زمان مقرر پس از مرحله دوم مسابقه ملی ارسال کنند. در غیر این صورت آنان فارغ از رتبه مسابقه ملی نانو، مجوز ورود به برنامه نانواستارت‌آپ را کسب نخواهند کرد. ۱۰۰ رتبه برتر در معیار فوق‌الذکر مجوز ورود به برنامه نانواستارت‌آپ را کسب خواهند کرد.

نانواستارت‌آپ با هدف رشد و پرورش تیم‌های توانمند و رساندن ایده‌های مبتنی بر فناوری نانو به پروتوتایپ در قالب برنامه‌ای یکساله اجرا می‌شود که در آن تیم‌ها به ارائه ایده‌های خود در قالب حل یک چالش فناورانه می‌پردازند. این برنامه تمامی تسهیلات مادی و معنوی موردنیاز یک تیم برای توسعه ایده خود را تامین خواهد کرد و در نهایت تیم را به سایر برنامه‌های حمایتی، سرمایه‌گذار یا مشتری متصل می‌کند. این برنامه به دنبال حمایت از تیم‌های فناور است و رویکرد رقابتی در آن حاکم نیست. کلیه تیم‌های علاقه‌مند می‌توانند مسیر رشد خود را به کمک نانواستارت‌آپ شناسایی کنند و استارت‌آپ خود را توسعه دهند.

مجوز حضور در المپیاد بین‌المللی

دومین دوره از المپیاد بین‌المللی نانو در سال ۲۰۲۰ توسط یکی از نهادهای بنیان‌گذار این المپیاد (ایران، روسیه، اتحادیه اروپا، تایوان، مالزی، کره‌جنوبی) برگزار خواهد شد.

نماینده ایران در این دوره از المپیاد از میان تیم‌های شرکت‌کننده در برنامه نانواستارت‌آپ انتخاب می‌شود. معیارهای مربوطه و تعداد تیم‌ها در آیین‌نامه‌ای جداگانه توسط دبیرخانه دائمی المپیاد بین‌المللی نانو تعیین خواهد شد و به اطلاع علاقه‌مندان خواهد رسید. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اولین المپیاد بین‌المللی نانو می‌توانید به سایت رسمی المپیاد به آدرس Nanoolympiad.org مراجعه کنید.

مراحل برگزاری مسابقه

مراحل برگزاری مسابقه

نهمین مسابقه ملی نانو در دو مرحله‏، به‌صورت تئوری و در قالب آزمون‌های چهارگزینه‌ای برنامه‌ریزی شده است.

مرحله اول در سایت آموزش فناوری نانو به صورت آنلاین برگزار خواهد شد. داوطلبانی که موفق به کسب حداقل ۳۰ درصد از مجموع امتیاز آزمون‎های جامع (۲ آزمون آنلاین) برگزار شده در سایت آموزش فناوری نانو شوند، امکان حضور در مرحله دوم نهمین مسابقه ملی را خواهند داشت.

مرحله دوم به صورت حضوری در حوزه‌های ازپیش‌تعیین‌شده (داوطلب امکان مشاهده و انتخاب حوزه‌ها را قبل از آزمون مرحله دوم خواهد داشت) برگزار خواهد شد.

آزمون‌های آنلاین؛ مرحله اول مسابقه

تمامی سوالات آزمون‌های مرحله اول مسابقه ملی نهم از مقالات آموزشی سایت آموزش طراحی خواهند شد. این مرحله به صورت جامع و در قالب دو آزمون آنلاین برگزار خواهد شد. منابع پیشنهادی برای این مرحله شامل آن دسته از مقالات سایت آموزش است که جزئی از سرفصل‌های مسابقه ملی به شمار می‌روند.

* دو آزمون جامع مربوطه در بازه‌های زمانی ۲۶ الی ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۹۸ برگزار می‌شوند. نتایج این دو آزمون جامع در مرحله دوم مسابقه تأثیر ندارند و صرفا جهت کسب جواز ثبت‌نام مرحله دوم هستند.

* شرکت‌کنندگان می‌­توانند نهایتا دوبار در هر آزمون شرکت کنند و درصد بیشتر به عنوان نمره نهایی برای هر آزمون در نظر گرفته خواهد شد.

* تمام سوالات آزمون، ترتیب آنان و گزینه‌ آنان به صورت رندوم و متفاوت می‌باشند.

* پس از ثبت آزمون، درصد و امتیاز اکتسابی به شرکت‌کنندگان اطلاع داده می‌شود و پس از اتمام بازه زمانی آزمون، کارنامه مقایسه‌ای آزمون‌ها در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد.

 آزمون حضوری؛ مرحله دوم مسابقه

با توجه به نتایج مرحله اول مسابقه، مناطقی که یکی از نهادهای ترویجی فعال در آن منطقه، شرایط لازم برای برگزاری آزمون از قبیل مکان و نیروی اجرایی را با هماهنگی دانشگاه فراهم کنند، با موافقت ستاد نانو، به‌عنوان مرکز آزمون مسابقه ملی فناوری نانو، انتخاب و معرفی خواهند شد. محل دقیق حوزه‌های آزمون در ابتدای تیرماه ۱۳۹۸ اعلام خواهد شد.

* در این مرحله داوطلبان در حوزه‌های آزمون حضور پیدا می‌کنند و در مدت زمان تعیین‌شده به سوالات دفترچه پاسخ می‌دهند.

* چند روز پس از اتمام آزمون، دفترچه پاسخ تشریحی به سوالات مسابقه ملی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. متقاضیان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تناقض یا اشتباه در پاسخ سوالات مراتب مربوطه را به دبیرخانه مسابقه ملی اطلاع دهند. هر متقاضی باید برای این امر فرم مربوطه (پس از مسابقه منتشر خواهد شد) را تکمیل و به همراه تایید از یک استاد دانشگاه با تحصیلات مرتبط برای دبیرخانه ارسال کند.

* نتایج اولیه شامل درصد تفکیکی داوطلبان و تراز آنان حدود دو هفته قبل از اختتامیه مسابقه ملی منتشر خواهد شد.

* رتبه داوطلبان در مراسم اختتامیه و اعطای جوایز اعلام خواهد شد. مراسم اختتامیه مسابقه و افتتاحیه نانواستارت‌آپ همزمان برگزار خواهند شد و در آن ۱۰۰ نفر اول مسابقه ملی و ۱۰۰ نفر اول نانواستارت‌آپ دعوت خواهند شد.

تبصره ۷: درصد کسب‌شده در مرحله اول مسابقه ملی نانو هیچ تاثیری در کارنامه نهایی فرد ندارد و همه افراد در مرحله دوم بر مبنای امتحان کتبی سنجش می‌شوند.

تبصره ۸: در مرحله دوم مسابقه، سوال مبنی بر تمایل افراد برای شرکت در نانواستارت‌آپ مطرح ‌می‌شود. داوطلبی که تمایل به شرکت در نانواستارت‌آپ دارد با دادن پاسخ مثبت به این سوال وارد فرایند ارزیابی خواهد شد. در کنار این سوال، دستورالعملی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. متقاضیان از جلسه آزمون تا ۲ هفته پس از مسابقه ملی فرصت دارند مطابق با دستورالعمل مربوطه گزارشی را آماده کنند و برای دبیرخانه نانواستارت‌آپ ارسال کنند. نمره علمی داوطلبان در مسابقه ملی و کیفیت گزارش ارسال‌شده، رتبه فرد را در این آزمون تعیین خواهد کرد.

آزمون توانمندی تدریس

در مرحله دوم مسابقه، سوالی مبنی بر تمایل افراد برای اخذ گواهی توانمندی تدریس مطرح می‌شود. داوطلبی که تمایل به اخذ این گواهی و سنجش در این بخش دارد، با دادن پاسخ مثبت به این سوال وارد فرایند ارزیابی خواهد شد.

  * دریافت گواهی توانمندی تدریس منوط به کسب حدنصاب علمی در آزمون مرحله دوم مسابقه ملی و حدنصاب ارزیابی در جلسه مصاحبه حضوری/ آنلاین پس از مسابقه ملی است.

  * افراد باید حداقل ۶۰ درصد نمره علمی نفر اول کشوری مسابقه ملی را از آن خود کنند تا وارد مرحله مصاحبه شوند.

  * مصاحبه برای متقاضیان به صورت حضوری برگزار می­گردد و برای آن دسته از متقاضیان که امکان حضور ندارند به صورت آنلاین نیز قابل‌ برگزاری است.

جدول زیر حدنصاب امتیاز لازم برای دریافت گواهی تدریس فناوری نانو در سطوح مختلف را نشان می‌دهد.

filereader.php?p1=main_8a2d6092f855c69727e0343aa4001e00.png&p2=static_page&p3=23&p4=1